Z Ljudmi Na Poti

  • Autor: Vários
  • Narrador: Vários
  • Editor: Podcast
  • Duración: 6:54:07
  • Mas informaciones

Informações:

Sinopsis

V oddaji Z ljudmi na poti gostimo Slovence, ki ivijo v tujini, in tujce, ki so se preselili v Slovenijo. Z njimi se pogovarjamo o tem, kako so sprejeti, kako doivljajo dravo in prebivalce, s kaknimi teavami so bili sooeni pri uenju jezika, zaposlovanju in na drugih podrojih. V oddajah tako na eni strani predstavljamo doloene posebnosti drav in narodov, na drugi strani pa poslualcem dajemo vpogled tudi v to, kaj spodbudi tevilne Slovence, da si prihodnost ustvarijo v tujini.

Episodios

  • Z ljudmi na poti čez leto 2024

    29/12/2024 Duración: 12min

    V zadnji letošnji oddaji Z ljudmi na poti, smo se spomnili nekaterih preteklih oddaj in zanimiv gostov. V iztekajočem se letu smo pogledali v številne države sveta, spregovorili o različnih kulturah, gostili Slovence, ki so odšli v tujino, pa tudi tujce, ki so si nov dom ustvarili v Sloveniji.  

  • Lucija Rihtaršič, Slovenka v Franciji

    08/12/2024 Duración: 16min

    Gostili smo Lucijo Rihtaršič, ki jo je pot vodila na študij v Francijo. V oddaji je spregovorila o življenju v tujini, tamkajšnji naravi, Francozih, kulinariki in še kakšni zanimivi tematiki.

  • Dr. Tina Škorjanc, Slovenka na Japonskem

    10/11/2024 Duración: 20min

    Pogledali smo na Japonsko, kjer približno leto dni živi in raziskuje dr. Tina Škorjanc. Sogovornica je Slovenijo za daljše obdobje prvič zapustila že pri svojih osemnajstih, ko se je odpravila na študij v Združene arabske emirate. Pozneje je študirala in raziskovalno delovala še v Argentini in Združenih državah Amerike, za krajše obdobje pa tudi v Šanghaju in Sydneyu. V oddaji je spregovorila o življenju v tujini, japonskih mestih in naravi ter njenih prebivalcih. 

  • Nastja Grašič, Tajvan

    13/10/2024 Duración: 21min
  • Monika Kujala, Slovenka na Finskem

    29/09/2024 Duración: 13min
  • Tjaša Salobir, Slovenka v Južni Koreji

    08/09/2024 Duración: 18min
  • Klara Selšek, Slovenka na Danskem

    11/08/2024 Duración: 15min

    Gostili smo Klaro Selšek, ki se je pred približno dvema letoma preselila na Dansko. Sogovornica trenutno živi v kraju Odense, kjer se je rodil znani pisatelj in pesnik Hans Christian Andersen. V oddaji je spregovorila o tamkajšnji naravi in družbi, socialnih pravicah, pa tudi samem delu in življenju v tujini. 

  • Nina Lepoša, ljubiteljska popotnica obiskala Sokotro

    14/07/2024 Duración: 10min

    Gostili smo Nino Lepoša, ljubiteljsko popotnico, ki je skupno obiskala približno 50 držav, med njimi tudi nekatere bolj eksotične. Med slednjimi je tudi otok Sokotra, ki spada pod oblast Jemna, a je od njega precej oddaljen, pridobiti pa si ga želi več držav. Gostja je v oddaji spregovorila o potovanjih, njihovem načrtovanju, pa tudi o že omenjenem, zanimivem otoku.

  • Polona Globočnik živi in dela na Dunaju

    30/06/2024 Duración: 12min

    Gostili smo Polono Globočnik, ki se je v sosednjo Avstrijo prvič za daljše obdobje odpravila leta 2012, ko je v Celovcu začela obiskovati srednjo šolo. Študij je nadaljevala na Dunaju, vmes dve leti delala v Bruslju, nato pa se je vrnila v Avstrijo, kjer je trenutno zaposlena na Avstrijski kmetijski zbornici. V oddaji je spregovorila o življenju in delu v tujini.

  • Tamara Sadar si je zaposlitev našla na križarki

    09/06/2024 Duración: 14min

    Gostili smo Tamaro Sadar, ki jo je življenje pred osmimi leti poneslo v svet. Poletela je na drugi konec sveta in se v Sydneyu vkrcala na križarko, kjer se je zaposlila in dela še danes. Tam je spoznala tudi ljubezen svojega življenja, s katero si želita v prihodnosti ustvariti skupno prihodnost nekje na kopnem. V oddaji je spregovorila o svojem življenju in delu v tujini. 

  • Majo Jeranko, Slovenka v ZDA

    12/05/2024 Duración: 24min

    Gostili smo Majo Jeranko, ki jo je pot po študiju sociologije in anglistike na ljubljanski Filozofski fakulteti vodila na Florido v Združene države Amerike. Tam je magistrirala iz Latinskoameriških študij, pot pa jo je nato vodila v Ekvador, kjer je najprej sodelovala s centrom, ki je nudil pravno in psihološko pomoč žrtvam nasilja, pozneje pa je v omenjeni državi v sklopu doktorata iz antropologije proučevala vplive in posledice različnih katastrof na ljudi. V oddaji je spregovorila o življenju in delu v tujini. 

  • Janko Le Ulaga že več kot desetletje živi v Šanghaju

    14/04/2024 Duración: 11min

    Gost oddaje je bil Janko Le Ulaga, ki se je pred približno desetletjem zaradi službe iz Slovenije preselil na Kitajsko. Njegova odločitev je bila lažja, saj ima ob slovenskih tudi kitajske korenine, zdaj pa že več kot desetletje živi v Šanghaju. V oddaji je spregovoril o življenju in delu v tujini, pa tudi drugačnih navadah, kulturi in naravi. 

  • Uršulinka s. Zorica Blagotinšek že več let deluje v Senegalu

    31/03/2024 Duración: 22min

    V oddaji smo pogledali v Senegal, kjer od novembra leta 2021 deluje sestra Zorica Blagotinšek. V oddaji je med drugim spregovorila o nekoliko drugačnem načinu praznovanja velikonočnih praznikov v tej zahodno afriški državi, tamkajšnjem delovanju uršulink, pa tudi samem življenju v Senegalu, kjer sta drugačni tako narava kot kultura. 

  • Olgo Tsigarida Omerza, Slovenka v Grčiji

    10/03/2024 Duración: 17min

    Gostili smo Olgo Tsigarida Omerzo, ki se je pred skoraj 60-imi leti preselila v Grčijo, večji del življenja pa je preživela v predmestju Aten. V Ljubljani je študirala germanistiko, v Grčiji pa opravila še izobraževanje za turistično vodnico. Razlog za selitev je bila, tako kot v veliko primerih, ljubezen. 

  • Simon Trussevich iz Kazahstana v Slovenijo

    11/02/2024 Duración: 16min

    Gostili smo Simona Trussevicha, ki se je z družino pred približno desetletjem iz Kazahstana preselil v Slovenijo. Do nedavnega je vodil Dijaško organizacijo Slovenije, trenutno pa je na čelu Medgeneracijske koalicije Slovenije. V oddaji je spregovoril o navajanju na življenje v Sloveniji, posebnostih Kazahstana, pa tudi nekaterih primerjavah med državama. 

  • Humanitarka Jana Dular Wangombe deluje v Malaviju in Keniji

    14/01/2024 Duración: 22min

    Gostili smo Jano Dular Wangombe, mamo, ženo, humanitarko in pravnico, ki je leta 2011 v Malaviju ustanovila humanitarno organizacijo ELA. Ta pomaga otrokom s posebnimi potrebami, mladostnikom in ženskam. Gostja trenutno živi v Keniji, kamor je razširila humanitarno delovanje. V oddaji je spregovorila o življenju ter delu na afriški celini. 

  • Slovenija in svet

    31/12/2023 Duración: 15min

    Spomnili smo se preteklih oddaj, kjer smo gostili Slovence, ki so se preseli v tujino, ali tja odšli zgolj na študij oziroma delo. Med njimi so bili zdravnik Peter Kiraly, arhitektka Ana Rozman, glasbenica Lana Petrovič in grafična oblikovalka Andreja Valtanen. Slišali pa ste lahko tudi tujce, ki jih je pot zanesla v Slovenijo, med drugimi Portugalca Filipa de Almeido, Litovko Ono Čepaiytite Gams, Britanca Iana Samuela in Kubanko Lucy Constante.

  • Filip Nordin in Marjorie Moura o Evropskem srečanju mladih in Sloveniji

    10/12/2023 Duración: 13min

    Gostili smo Filipa Nordina, ki prihaja iz Švedske, in Marjorie Moura, ki je iz Brazilije. V Slovenijo sta prišla kot taizéjska prostovoljca in že od sredine septembra pomagata pri pripravah na Evropsko srečanje mladih, ki ga bo od 28. decembra do 1. januarja prihodnje leto gostila Ljubljana. V oddaji sta spregovorila o pripravah na srečanje in o doživljanju Slovenije in Slovencev.

  • Ana Rozman, arhitektka, ki jo je očaral Lyon

    12/11/2023 Duración: 20min

    Gostili smo Ano Rozman, ki jo je pot v tujino prvič vodila že pri 21 letih, ko je šla na študijsko izmenjavo na Dansko. Nato je študijsko prakso opravljala v Švici, na meji s Francijo, in se zaljubila v to državo ter se v Lyon odpravila še na magistrski študij. V oddaji je spregovorila o študiju in delu v tujini.

  • Vida Forčič o indijski družbi

    29/10/2023 Duración: 18min

    Gostili smo Vido Forčič, tržaško Slovenko, ki je poročena z možem indijskih korenin. V oddaji je spregovorila o indijski družbi, ki je na Zahodu velikokrat nerazumljena, kulturnih razlikah, učenju jezika, položaju žensk in družbenih delitvah.

página 1 de 2