Sinopsis
Kultura na vechny zpsoby. Informace ze svta filmu, hudby, divadla a literatury ? aktuáln i v souvislostech.
Episodios
-
Historické povídky: Michal Vrba: Projdi davem
14/03/2025 Duración: 28minMáte rádi mluvené slovo, audioknihy, rozhlasové hry a četbu? Vltava Vám nabízí výběr toho nejlepšího.
-
Akcent: Výběr týdne: Český lev nejen o Vlnách, nový rektor AVU, Cena literární kritiky, vstřícné galerie
14/03/2025 Duración: 26minSaša Michailidis se ptá hostů na srovnání Českých lvů a Cen české filmové kritiky. Snímek Vlny na Lvech uspěl, ale prostor dostaly i další snímky. Akademie výtvarných umění v Praze má nového rektora, co plánuje? Byla udělena vůbec první Cena literární kritiky. Do prostoru Atlas ve Veletržním paláci můžete stále zdarma, nakolik vstřícné jsou galerie vůči svému publiku?
-
ArtCafé: YouTube: Místo pro speciality, rarity a další pikantnosti
14/03/2025 Duración: 31minPřed dvaceti lety nikdo neměl kompletní hudební knihovnu v telefonu, nebylo možné si cokoli kdykoli pustit. Proto byl objev YouTube tak důležitý: najednou bylo možné prožít koncerty, které jsme neměli šanci vidět, sledovat obskurní raritní záznamy a poslouchat nesehnatelné obskurní nahrávky. Těmto pozoruhodným a nevšedním specialitám je věnován závěrečný hudební speciál Michala Pařízka.
-
Vizitka: Antropoložka Marie Heřmanová: Dnešní informační dobu prožíváme jako kdysi lidé industriální revoluci
14/03/2025 Duración: 48minNa sítích tráví kvůli výzkumům spoustu času. To jí pomohlo vytvořit si od nich odstup. „I kdyby byly algoritmy sociálních platforem, tedy toho, jak fungují, veřejné, stejně bychom jim nerozuměli,” říká ve Vizitce. „Vědci by je ale mohli zkoumat a předat informace srozumitelněji.“ V čem je Taylor Swift dokonalým produktem dneška? A je přístup k internetu lidským právem? Ptá se Karolína Koubová.
-
Mozaika: Veřejná exekuce Franze Kafky. Studio Hrdinů se Aparátem vrací k autorovým povídkám
14/03/2025 Duración: 05minPo dramatizaci Zprávy pro Akademii se na scénu pražského Studia Hrdinů opět vrací Franz Kafka. I nová adaptace je dílem režisérky Kathariny Schmitt. Ta se ve své práci dlouhodobě zabývá vztahem mezi diváky a performery, vzájemným pohledem. A pohled jakožto určující téma nese podle ní i povídka V kárném táboře, kterou převádí na jeviště pod názvem Aparát.
-
Ranní úvaha: Jan Bělíček: Okamžik před pádem do politického teroru
14/03/2025 Duración: 04minPředevším v devadesátých jsme mohli mezi některými vyhraněnými českými intelektuály pozorovat nekritický obdiv k chilskému politikovi Augustu Pinochetovi. Pro mnohé byl za normalizace symbolem boje proti komunismu a ukazoval, jak správně zavádět protržní ekonomické reformy.
-
Akcent: Cena literární kritiky: snažili jsme se být spravedliví, aby nám nic neuniklo, říká porotkyně
13/03/2025 Duración: 27minSaša Michailidis se ptá členky poroty Ceny literární kritiky za poezii za obtýdeník Tvar Jitky Bret Srbové a člena poroty Ceny literární kritiky za prózu za časopis Host Kryštofa Edera. Emma Kausc s románem Narušení děje a Iryna Zahladko se sbírkou poezie Jak se líčit v nemoci zvítězily v prvním ročníku Ceny literární kritiky. V čem je síla vítězných titulů? Jaké jsou zkušenosti z fungování porot i organizování prvního ročníku zmíněné ceny?
-
Mozaika: Z volné improvizace jsem v panice, ale baví mě překračovat hranice, říká Anna Polívková
13/03/2025 Duración: 10minČtveřice nadšenců se rozhodne založit filmové studio motion capture. Nemají ale ponětí, jak s ním pracovat. Na Nové scéně pražského Národního divadla se díky představení Pluto vůbec poprvé představila čistá pantomima. Příslib komických situací svedl dohromady mistry mimického umění Radima Vizváryho a Trygve Wakeshawa i činoherní herečky Vandu Hybnerovou a Annu Polívkovou.
-
Vizitka: Horolezectví je můj minulý život, humanitární práce v horách má větší smysl, říká Dina Štěrbová
13/03/2025 Duración: 46minHory poprvé viděla ve čtrnácti, ve čtyřiačtyřiceti zdolala osmitisícovou Čo Oju a stala se průkopnicí československého ženského horolezectví. Pak stejně jako Hillary založila v Himálaji nemocnici pro místní. „I pákistánské děti mají právo na antibiotika,“ říká ve Vizitce. Jak žijí tamní lidé a na čem při sestupu poslouchala Bachovu H moll? Ptá se Ondřej Cihlář.
-
Ranní úvaha: Pavla Melková: Krása nejde sníst
13/03/2025 Duración: 04minTurbulentní zvraty, kdy po předešlých krizích, z nichž poslední byl ruský vpád na Ukrajinu, nyní čelíme obavám z aktuální americké politiky, nabývají globálních rozměrů rizik. Pod nimi se ale odehrává ještě jedna zásadní změna. Krátce poté, kdy Američané zvolili Donalda Trumpa prezidentem, se ukázalo, že spolu s ním všeobecně posílí obecné hodnoty, které reprezentuje.
-
Mozaika: Cenu literární kritiky získaly spisovatelka Emma Kausc a básnířka Iryna Zahladko
12/03/2025 Duración: 06minVůbec první domácí Ceny literární kritiky získala v kategorii próza Emma Kausc za román Narušení děje a v kategorii poezie Iryna Zahladko za sbírku Jak se líčit v nemoci. Co to v kontextu české literatury znamená? A jak nové ocenění naplnilo úkoly, které si samo stanovilo?
-
Akcent: Do Atlasu ve Veletržáku se po vlně kritiky může chodit stále zdarma
12/03/2025 Duración: 26minSaša Michailidis se ptá vedoucí lektorského centra Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Karin Vrátné Militké a vedoucího oddělení rozvoje publika v Národní galerii Praha, edukátora Oldřicha Bystřického. NGP původně rozhodla, že do oblíbeného prostoru Atlas ve Veletržním paláci, který využívají převážně rodiče s dětmi, budou moci jen návštěvníci s platnou vstupenkou. GASK v Kutné Hoře zase řeší sedačky a výšku soklu.
-
Mozaika: Dílo si diktuje prostředky i tvar, říká Vladimír Franz o své nové skladbě Kámen a bolest
12/03/2025 Duración: 11minOblíbený cyklus soudobé hudby S, který pořádá orchestr Prague Philharmonia, letos slaví 20. narozeniny. A slaví se opravdu ve velkém stylu – formou hudebních talkshow s významnými osobnostmi české a slovenské hudební scény. V pondělí 17. března večer se ve Švandově divadle v Praze uskuteční setkání s Vladimírem Franzem.
-
Vizitka: Jak stárnu, tak tichnu. Muzika odráží to, co žiju, říká hudebník Dan Bárta
12/03/2025 Duración: 48minJeho uskupení Illustratosphere funguje už pětadvacet let. Hudba je podle něj jeden z nejjednodušších způsobů, jak ze sebe dostat emoce. Je taky milovníkem přírody. „Chtěli jsme ukázat, že změny v krajině jsou intenzivní a viditelné pouhým okem,“ říká ve Vizitce k seriálu Krajina Dana Bárty. Kdy přesedlal z brouků na vážky? A jak vzpomíná na cestování na přelomu analogové a digitální doby? Ptá se Karolína Koubová.
-
Mozaika: 84 dokumentů, 11 fikcí, 9 imerzních snímků a 6 krátkých filmů pro rodiny. Začíná Jeden svět
12/03/2025 Duración: 05minVedle čtyř tradičních soutěžních sekcí (Mezinárodní soutěž, Česká soutěž, Máte právo vědět a Soutěž imerzních filmů) nabídne Jeden svět rovněž sedm nesoutěžních kategorií (Slovenská cesta, Rodinné sítě, Ženský pohled, Mužské existence, Ekosystémy, Hledání svobody a Hranice komunit). Festival láká také pestrou nabídkou debat různých formátů.
-
Ranní úvaha: Alena Scheinostová: Kostel, který mlčí
12/03/2025 Duración: 03minPřes zimu se tam kácelo a teď je tam ze silnice vidět. Škola, fara, kostel. Fara je opravená, někdo tam chalupaří, ale ten kostel už je pár let zavřený a z fary zbyly obvodové zdi. V 17. století v místě fungovala sklářská huť, vyhasla na jeho sklonku, když se kolem ní rozrůstala osada.
-
ArtCafé: Jeden svět: Od reportáže k poetickému eseji
11/03/2025 Duración: 43min„Lidskoprávní filmy se z reportážních záznamů aktuálního dění proměňují v poetické, osobní a nápaditě zpracované vhledy, kterými se tvůrci snaží sdělit nadčasové postřehdy o svých zkušenostech a lokalitách,“ říkají vedoucí programu Jednoho světa Tomáš Poštulka a dramaturgyně Lea Petříková. Proč festival zahájí syrské Vzpomínky plné přízraků? V Artcafé se ptala Hana Slívová, a došlo i na reflexi dění na Slovensku.
-
Akcent: AVU má nového rektora. Škola by měla propagovat sebe a současné umění
11/03/2025 Duración: 25minSaša Michailidis se ptá nového rektora Akademie výtvarných umění v Praze Tomáše Pospiszyla a vedoucího kulturní rubriky časopisu Respekt, výtvarného publicisty Jana H. Vitvara. AVU jako místo příležitostí. Jedno z přání a zároveň úkolů nového rektora, teoretika a historika umění a kurátora Tomáše Pospiszyla, který byl do funkce zvolen minulý týden. Jaké jsou jeho plány? Jaká je atmosféra na škole pět měsíců po rezignaci Marie Topolčanské?
-
Mozaika: A nechtěli byste i lino? Projekt art re use zachraňuje materiál z galerií, divadel i firem
11/03/2025 Duración: 04minKam s nepotřebným materiálem z výstav, divadelních inscenací nebo filmového natáčení? Tuto otázku si v roce 2021 položily spolky Skutek a Artmap, vyslyšely poptávku galerijního a uměleckého provozu a založily projekt art re use. Díky němu už se podařilo zachránit přes 130 tun materiálu, který nabízí zdarma na novou tvorbu. Jedinou podmínkou je jeho návrat zpět do kulturního provozu.
-
Vizitka: Šéfredaktorka Terezie Pokorná: Revolver Revue je mezigenerační, lidé si ho dávají do knihovny
11/03/2025 Duración: 42minLegendární časopis slaví čtyřicet let. Vede ho od začátku devadesátých let. K narozeninám si redakce nadělila novou knižní řadu, která představí nejrůznější osobnosti. První z nich je Filip Topol. „Byl to brilantní stylista, jeho psaní má rysy postmoderny,“ říká ve Vizitce. Kde se vzalo logo kultovního časopisu? A jak vzpomíná na Kritickou přílohu Revolver Revue? Ptá se Ondřej Cihlář.